DAHAB - DUBNOVÝ TRÉNINKOVÝ KEMP A KURZY W1 A W2
Honza, Marika, Robin, Martin, druhý Honza, Pavel, Lukáš, Jindřiška, Míra, Sam, Luboš a Míša. Jaro patří potápění v moři a nejinak tomu bylo i letos. Směr Dahab jsme vyrazili hned po skončení posledního zimního bazénového kurzu a strávili tu 5 nezapomenutelných týdnů. Za tu dobu se k nám připojilo celkem 12 freediverů. Někteří byli naši staří známí, další s námi teprve před pár týdny absolvovali některý z kurzů a někdo byl úplný nováček. Program jsme měli otevřený na celý měsíc a přijet se dalo kdykoliv. Díky tomu jsme měli kurzy krásně rozprostřené a studentů nebylo najednou víc než 6.
Maximálně 3 freediveři na jednoho instruktora, kompletní servis, pestrý a nabitý program šitý na míru, spousta aktivit jak ve vodě tak mimo ni, Blue Hole téměř každý den, krásné počasí a dobré jídlo. Někdo přijel na týden, někdo na 2. A užili si to opravdu všichni. Začátečníci poznávali, jaké to je kolem hloubek 20 a 30 metrů, a pokročilí freediveři posouvali své hranice až k hloubkám 60 metrů. Krásně, klidně, bezpečně a vždy pod dozorem jednoho z nás.
První skupina byli freediveři, kteří už za sebou měli indoorové kurzy, ale freediving na otevřeném moři byl pro ně novinkou. Začínali jsme na Lighthousu, kde je na mělčích bójích krásně vidět dno a kde je trochu jednodušší zvyknout si na prostor pod sebou. Postupně jsme se posouvali dál a dál a na řadu přišla i Blue Hole. Jedno odpoledne jsme zamířili trénovat do bazénu, který má i na kempu u moře své nenahraditelné místo. A spoustu času jsme strávili samozřejmě šnorchlováním - pro začátečníky je každá session mimo lano skvělým tréninkem, kdy mají čas pracovat na duck divu, oriantaci v prostoru, obratnosti i zadržení dechu. Prozkoumali jsme divespoty jako Islands, Eel Garden, Lighthouse nebo útes kolem Blue Hole. Gratulujeme Honzovi, Marice a Robinovi k úspěšnému dokončení kurzu Wave 1!
Ve druhé skupině přijel Pavel s Lukášem a Honza s Martinem, které brzy doplnila Jindřiška s Mírou. Pestré složení, kdy bylo potápění na volném moři pro někoho premiérou, zatímco ostřílení freediveři už znali hloubku z moře nebo aspoň z Deepspotu a začínali trénink na hloubce kolem 40 m. Honza byl na podobné akci poprvé a kromě toho, že nesnese na hlavě kuklu mu šlo všechno od začátku na jedničku. Honza je hasič a jako takový se staral, abychom po dni plném potápění hasili i žízeň a byli na druhý den dobře hydratovaní. Trénink bral svědomitě, nevynechal jedinou možnost jít do vody a z Dahabu si odváží certifikaci Wave 1 a hloubku 25 metrů.
Martin s námi už taky na pár akcích byl a na řadu tak přišel kurz Wave 2. Leccos jsme stihli pár týdnů před odjezdem v Deepspotu, takže to šlo velmi dobře. Ladili jsme techniku, pracovali na orientaci kolem lana a volném pádu. Zlepšení přicházelo každým dnem a Martin je tak novým W2 freediverem, který ví, jak a co trénovat a my máme velkou radost, že se hned doma vrhl na trénink v bazénu. Martine, super! Pavel freedivingu propadl celkem náhodou, ale propadl mu naprosto. Teď si s námi plní sen stát se freedivingovým instruktorem a je pro nás velkou ctí mít Pavla pod křídly! Po vytrvalém trénininku doma, bazénovém kurzu a dvou akcích v Deepspotu si u moře všechno, co se Pavel doposud naučil, krásně sedlo, a to, kam se za deset dní tréninku posunul, udělalo jemu i nám obrovskou radost. Svůj pobyt Pavel korunoval krásnými ponory CWTB do 40 metrů. Jak sám říká, "Dahab bol zázračným miestom, kde sa diali aj čudné veci - neprekážali mi tam mačky."
Z nedávných reportů si možná pamatuješ Lukyho. Lukáš hraje podvodní rugby a pro freediving má výborné předpoklady. Nebyli jsme překvapení, že se během pár tréninků v Deepspotu komfortně dostal ke 40 metrům. Na téhle hloubce jsme začali trénovat i na kempu a po doladění techniky a rychlosti se Luky potápěl do 55 metrů FIM i CWTB. S pomocí variabilky pak chyběly jen dva metry do 60. A za zmínku stojí i statika, kterou Lukáš během kempu posunul z času něco málo přes 4 minuty na 6:24! Míra přijel na trénink za jediným cílem: zlepšit vyrovnávání a naučit se reverse pack. Strávili jsme nějaký čas teorií a cvičením na suchu s Uba EQ toolem a Míra postupně zjistil, s jakou lehkostí se dá ke 20 metrům potápět!
Sam se za námi vydal těsně před maturitou. Společně jsme strávili týden potápěním na laně i šnorchlováním, přičemž Samovým nejoblíbenějším divespotem se jednoznačně stala instalace sochy slona na Lighthousu a disciplínou vyfukování kroužků :). Sam si z Dahabu odváží certifikaci W2, krásnou hloubku přes 30 metrů a spoustu zážitků. My držíme palce u zkoušek!!!
Freediving se lidem často pojí s novou etapou života nebo je to určitá součást osobního rozvoje. Míše freediving pomohl znovu se nadechnout a volně dýchat - a to nejen před ponorem. V Dahabu si zamilovala snad úplně všechno, od komunity freediverů a Blue Hole až po beduínskou kávu, a oficiálně splnila sen stát se certifikovanou freediverkou. Pro Míšu je to ale jen začátek a už teď plánuje ponořit se hlouběji do sebe i do Blue Hole!
Už po několikáté za námi do Dahabu přijela trénovat i Jindřiška. Jejím velkým cílem jsou závody. Ráda by se příští rok kvalifikovala na MS a letos si ještě závodní atmosféru párkrát vyzkoušela. Na dno Deepspotu se umí potápět s naprostou lehkostí znovu a znovu, na podzim s námi v Dahabu atakovala hloubky k 60 metrům. Očekávání tak byla veliká. Freediving a hloubka speciálně se ale nedá přeprat na sílu a stresová zátěž a málo času na trénink obvykle znamenají malý posun zpět. To ale vůbec nemusí vadit - naopak. Není to jen o číslech, ta přijdou znovu ve chvíli, kdy si freediver ponory začne užívat. Občas je fajn kousek se vrátit, zamyslet se nad tím co, jak a proč dělám a znovu se odrazit. Jindřiška se i tak potápěla do hloubek kolem 50 metrů. A to opravdu není málo, pokud máte v roce na trénink u moře 2 nebo 3 týdny.
Luboš jen starej kámoš se kterým občas trénujeme v trutnovském bazénu nebo v Deepspotu a který má obrovskou chuť i skill na to potopit se hlouběji. Dno Deepspotu a 50 metrů byly vytoužené mety. Luboš to umí, pod vodou vypadá opravdu dobře, jen ho brzdí hlava a očekávání. S tím se pak přirozeně pojí potíže s vyrovnáváním, nepohodlí v hloubkách a zklamání. Překopali jsme Lubošův trénink od A do Z a líp jsme udělat nemohli. Dobu jsme strávili FRC ponory, poladili pozici těla a odstranili rotování kolem lana. Díky tomu, že jsme se první dny drželi kolem hloubek 35 metrů, opakovali je, a občas připravili passion drop (využití VWT na část cesty dolů), získal Luboš dostatek času si jednotlivé fáze ponoru rozebrat a hlavně získal zpět sebedůvěru. Luboši, jsme mooooc rádi, že se nám to nakonec povedlo a gratulujeme k novým PB. Přidat v CWTB deset metrů a být jen kousek od 50 je fakt super!
Všem vám obrovsky gratulujeme, máme z vás velkou radost a jsme moc rádi, že jste si Dahab zamilovali. Děkujeme za boží měsíc a těšíme se na další setkání!
Pavel a Tereza