Soustředění na Tenerife se vydařilo
Na otevření bazénu jsem čekal od ledna. Nejspíš víte, jak to dopadlo. Koncem března už bylo jasné, že se do léta nic nezmění, a tak jsem se do toho vrhnul po hlavě. Rozhodl jsem se uspořádat první tréninkovou akci u moře, a to i přes neuskutečněné bazénové kurzy. Možnosti, kam vyrazit, byly dvě: Egyptský Dahab a Tenerife. Vzhledem k podmínkám pro cestování a covidovým omezením jsem zvolil Tenerife, a jak se ukázalo, byl to ten nejlepší nápad.
Přestože pro mě samotného byly Kanárské ostrovy, nichž je Tenerife součástí, krokem do neznáma, rozhodně jsem nešlápnul vedle. Po pětihodinovém letu sice přistanete na španělském území, mnohem blíž jste ale k západnímu pobřeží Afriky, než k Evropě. I díky tomu tu jsou pro freediving celoročně ideální podmínky. Největší ze sedmi Kanárských ostrovů nás už při cestě z letiště okouzlil svojí rozmanitostí. Nešlo si nevšimnout, jak se krajina postupně mění: z vyprahlého a kamenitého jihu jsme vyrazili na zalesněný sever, kde byla naše základna. I pro účastníky tak bylo Tenerife ideálním místem nejen pro trénink – každý si ve volném čase našel to svoje, ať už šlo o výlet na nejvyšší španělskou horu, sopku Teide, nebo procházku lesem. A pro milovníky běhu nebo cyklistiky je tenhle ostrov naprostým rájem!
Freedivingové centrum Atlantis Freediving patří pod organizaci Freedive International, pro níž jsem spoustu let pracoval. Samotné centrum je součástí bytového komplexu s apartmány, které jsou nám k dispozici jako ubytování. Dle libosti můžeme využívat bazén, posilovnu nebo tenisové kurty. Free WIFI je samozřejmostí. A to vše pár metrů od tréninkového dive spotu.
Samotný dive spot, to je něco. Dno hned od začátku poměrně strmě klesá a už v krátké vzdálenosti se nabízí první možnost k tréninku. Hloubka ke 30 metrům a ideální místo pro začátečńiky a mírně pokročilé. No a na dně, na dně leží překvapení, které si náležitě užijete už z hloubky 15 metrů. Vrak lodi El Pejin. Mít při každém ponoru možnost prohlédnout si 27 metrů dlouhý vrak je pro začínající freedivery nejen odměnou, ale taky pořádnou motivací. A až budete mít natrénováno, proplujete si i trupem. Hloubkou 30 m to ale rozhodně nekončí! O kousek dál máme k dispozici 40 m, 60 m a dokonce i 115 m.
Vše začalo tréninkovým kempem pro úplné začátečníky. 4 nováčci a každý byl jiný. Někdo už nějaké zkušenosti pod vodou měl, někdo téměř žádné. Začali jsme kurzem Molchanovs Wave 1, nacvičili základní dovednosti v bazénu a ještě první den se začali potápět v moři. Někdo se učil správnému zanořování, někdo objevoval, jak funguje vyrovnávání uší. Všichni se bavili a všichni se každým ponorem posouvali kupředu. S nárůstem sebedůvěry osvojováním si techniky se každému začal přibližovat i vrak a nakonec se všichni potápějí do hloubek přes 20 metrů. Technicky správně, bezpečně a s lehkostí. A někdo dokonce změnil plány a rozhodl se zůstat i na následující akci.
Tréninkový kemp pro mírně pokročilé byl naplánovaný na 9 dní. Sešlo se celkem 5 freediverů různých úrovní, s různými cíli a odlišnými problémy. Kemp začal kurzem Molchanovs Wave 2 a první odpoledne jsme strávili v bazénu. Po intenzivním tréninku techniky s ploutvemi i bez nich všichni zvládli zaplavat vzdálenosti kolem 75 metrů, každý si vyzkoušel pár statik a záchranu. Druhý den jsme se tak mohli začít potápět v moři, hned vedle vraku. Pro začátek a trénink volného pádu je tohle místo prostě ideální.
A tak šel den za dnem. Postupně jsme se přesouvali na hlubší bóje, donekonečna pracovali na technice pohybu, řešili detaily ve vyrovnávání nebo relaxaci a hlavně se soustředili na přítomnost během každého ponoru. A vše šlo skvěle. Nakonec padlo i pár osobních rekordů. Co mě ale po celém tomto týdnu potěšilo nejvíc, je, že jedou v srpnu všichni znovu. A to na 2 týdny, potápět zas o několik metrů hlouběji. Těším se. A moc.
Protože potápění není nikdy dost, i na výpravě za velrybami, kterou jsme pro zpestření naplánovali na předposlední den, jsme se nakonec podívali pod vodu. Z Los Cristianos jsme vypluli kolem poledne a na plachetnici strávili bezmála 5 hodin, přičemž se nám poštěstilo uvidět pár kulohlavců a pod vodou prozkoumat skalnaté útesy plné ryb a fosforeskujících žebernatek.
A co říci na závěr? Slovy se to těžko popisuje, snad jen že první naše akce dopadla nad očekávání, setkali se super lidi a byla úžasná atmosféra na úžasném místě. A i proto jedeme na Tenerife v srpnu znovu. A určitě ne naposledy.