Tréninkové kempy na Tenerefie 2021 vol. 2

Protože tréninkové kempy v květnu byly parádní, jelo se v srpnu znovu. Na programu byl šestidenní kemp pro úplné začátečíky a dvoutýdenní kemp pro pokročilé freedivery. Znovu jsme využili zázemí místního freedivingového centra Atlantis freediving, a to včetně ubytování v apartmánech s výhledem na oceán, přímo u našeho diving spotu (podrobnější popis místa najdete v prvním reportu).

 

Nejprve přišli na řadu začátečníci. Pro většinu šlo o úplně první zkušenost s freedivingem a potápěním na otevřené vodě, zatímco někdo už měl možnost freediving vyzkoušet, ne však s velkým úspěchem. Po základech teorie a nácviku správného dýchání proběhly první pokusy o delší zadržení dechu.

První zádrže se vždycky provádějí na suchu. Cílem je ukázat studentům cestu, jak se co nejrychleji zrelaxovat a prodloužit tak zadržení dechu. Spousta lidí si totiž myslí, že známe trik, jak nahromadit co nejvíce kyslíku a ten k tomu pak využívat. Tak tomu ale není. Zadržení dechu je o mentální a fyzické relaxaci a zpomalení veškerých fyziologických procesů. Pod správným vedením dosahují začátečníci hned na začátku kurzu časů i kolem 3 minut, a to se podařilo i tentokrát.

 

Pak přišel na řadu bazén, ve kterém je nutné studentům představit základní techniky pohybu pod vodou. Vše, co studenti v bazénu trénují v horizontální poloze, budou totiž dělat na otevřeném moři vertikálně. Učí se základní pohyby s ploutvemi i bez nich, jaká je pozice těla, jak co nejefektivnější kopat, nebo jak se správně zanořit a otočit. Seznamují se také se základními pravidly buddy systému, což je potápění ve dvojici. Tady už si také zkoušejí statické zadržení dechu ve vodě. První den zakončujeme teoretickou přípravou na potápění do hloubky.

 

Od druhého dne až do konce celého kempu se pak potápíme v oceánu. Všem to šlo nad očekávání - hned první den se všichni potopili do hloubky 15 metrů a druhý den do 20! Zbyly nám tak tři celé tréninkové dny, během kterých jsme se mohli pokusit o ponory nad rámec limitů kurzu pro začátečníky, což je 20 m. Nebýt potíží s uchem, které jednoho studenta limitovaly, potopili by se všichni do hloubky 30 m. Výsledky 30 m, 30 m a 24 m jsou ale po pěti dnech na otevřené vodě víc než by si kdekterý začátečník dovedl představit.

 

Po začátečnících přišli na řadu pokročilí freediveři. Na programu byl nejvyšší kurz Molchanovs WAVE 3, ve kterém jde především o přípravu na hluboké ponory 40 m a dál. Sešla se nám skvělá parta lidí, kteří se na Tenerife poznali už v květnu na prvním kempu, doplněná o nové tváře, tentokrát i ze Slovenska. Dostat se hlouběji, pod hranici 30 m je především otázka vyrovnávání tlaku v uších. Čím hlouběji jste, tím méně vzduchu je k vyrovnání potřeba, ale technicky je to mnohem těžší. Je potřeba pochopit a zvládnout vyrovnávací techniky, které nám umožní potápět se pod tuto hranici bezpečně a efektivně. A hlavně o tom byl tento kurz a celý kemp.

 

K zvládnutí technik je potřeba provést spousty simulací, kdy se potápíme v částečném výdechu a simulujeme tak tlak a podmínky, které nás čekají při ponoru s plnými plícemi dole v hloubkách. Ponorů tak zvládneme mnohem víc a na ty opravdové se dokážeme co nejlépe připravit. No a všem to šlo výborně. Po počátečních nezdarech se všem zanedlouho začalo vést lépe. Už při prvních ponorech v plném nádechu se dařily ponory do hloubek k osobním maximům, tentokrát ale jistým a klidným vyrovnáváním. A o to jde především. Prohloubit relaxaci, být si sebou jistější a užít si ponor v přítomnosti bez negativních myšlenek.

 

A na výsledcích to bylo po pár dnech znát. Všech 6 účastníků zlepšilo svá maxima, a to i o 20 metrů a až do hloubek 50 metrů! Kemp ale nebyl jen o tréninku a potápění do hloubek podél lana. Pronajali jsme si i člun a vyrazili za želvami, rejnoky a viděli i delfíny a kulohlavce. Tenerife je prostě místo, na které se budeme každý rok rádi vracet, a to ne jen jednou. 

Pavel